2023
Srpska Nova godina BeogradSrpska Nova godina Beograd će ove godine biti organizovana na Trgu republike, 13.01. sa početkom u 21h.
Za sve goste Beograda, kao i za sve Beograđane,
Grad Beograd organizuje svečani doček Srpske Nove godine. Na besplatnom konceru nastupiće naš poznati muzičar
Goran Bregović, a kao specijalni gost pridružiće mu se Mladen Vojičić Tifa.
I ovaj koncert se organizuje u sklopu manifestacije Beogradska zima, a svi posetioci će moći da uživaju u popularnim Breginim hitovima, kao i hitovima Bijelog dugmeta.
2022
Za Srpsku Novu godinu 2022. neće biti organizovan doček na Trgu.
2019
Doček Srpske Nove godine će ove godine biti proslavljen pred Domom Narodne skupštine. Beograđane, a i njihove goste će 13. januara zabavljati
Leksington bend. Tradicionalno, pred Hramom Svetog Save najavljen je vatromet u ponoć, a posetioci će moći da se ugreju uz kuvano vino.
Ponuda za
doček Srpske nove godine u klubovima, hotelima, restoranima, kafanama i kafićima je slična kao i za doček 31. decembra, s tim što su cene znatno niže.
Za doček Srpske Nove godine u nekim od najpoznatijih beogradskih hotela cene su od 30 do 40 evra, sa uključenom hranom i pićem, u restoranima takođe nude svečanu večeru, ali i ol-inkluziv paket pića, a cene su od 18 do 25 evra.
Ako ipak više volite provod na otvorenom, gradski čelnici najavili su nastup Leksington benda ispred Doma Narodne skupštine.
2018
Organizovanog dočeka
Srpske nove godine neće biti ni ovoga puta.
Od kada je pre tri godine nastao projekat Beogradska zima, obeležavanje Srpske nove godine bilo je okrenuto ka najmlađim sugrađanima. Ipak, biće priređen tradicionalni vatromet sa platoa Hrama Svetog Save.
Stara Nova godina ili pravoslavna Nova godina (Srpska Nova godina) je neformalni tradicionalni pravoslavni praznik, slavi se kao početak nove godine po Julijanskom kalendaru. U 20. i 21. veku, Srpska Nova godina pada 14. januara, budući da 13 dana zaostaje za Novom godinom po Gregorijanskom kalendaru.
U Srbiji stara Nova godina najčešće se naziva Srpska Nova godina, a ponekad i pravoslavna Nova godina ili Julijanska Nova godina.
[logo]
Srpska pravoslavna crkva nastavila je da slaviti svoje praznike po Julijanskom kalendaru. Kao rezultat toga, u Srbiji Božić pada 7. januara.
Veliki deo populacije dočekuje
Srpsku Novu godinu na sličan način kao i
Novu godinu 1. januara. Za
doček Srpske Nove godine obično se organizuje koncert ispred Skupštine grada ili Narodne skupštine u Beogradu, dok vatromet priprema Srpska pravoslavna crkva kod Hrama svetog Save na Vračaru, gde se ljudi takođe okupljaju. Ostali gradovi takođe organizuju
doček Srpske Nove godine.
Restorani, hoteli,
klubovi, kafići i splavovi su obično puni i unapred rezervisani. Na svim mestima je organizovan
doček Srpske Nove godine, slavi se sa odličnom hranom i živom muzikom. Za razliku od kalendarske
Nove godine, u centru, većina kafića sa stranom muzikom ima slobodan ulaz i oni nemaju specijalne pakete za
Srpsku Novu godinu. Sa druge strane splavovi i klubovi koji imaju organizovan doček sa uživo folk muzikom su unapred rezervisani i po dve nedelje ranije - što znači mnogo igranja po stolovima i razbijenog stakla. Srpska Nova godina se dočekuje mnogo luđe nego kalendarska. Pucnjave, vatrometi i pirotehnika su više zastupljeni nego za običnu
Novu godinu.
Tradicionalni narodni naziv za ovaj praznik je Mali Božići. Neke familije nastavljaju sa srpskim božićnim tradicijama i običajima.
Tradicija Pravoslavne
Nove godine se zadržala u Rusiji, Armeniji, Ukrajini (Malanka), Moldaviji, Gruziji, Belorusiji, Kazahstanu, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Makedoniji i Srbiji.
Srećna Srpska Nova godina!